Общая информация

Participant: 武渴
Supervisor: 李坤鹏

Chalk

Participant: 李雯莉
Supervisor: 郑佳奇

New year's eve

Participant: 王智郅
Supervisor: 李坤鹏

One-year-old except in the sound of firecrackers

Participant: 侯丽源
Supervisor: 李坤鹏 老师

New Year

Participant: 王永清
Supervisor: 李艳花

1. Roads in book mountain

Participant: 何子凡
Supervisor: 李坤鹏

2. The state of etiquette,tea guests

Participant: 尚慧怡
Supervisor: 李坤鹏

3. Have a surpius year after year

Participant: 杨赛男
Supervisor: 柴方美

4. Ink painting Shaoxing

Participant: 杨赛男
Supervisor: 柴方美

5. Ink painting Shaoxing

Participant: 民族装饰艺术
Supervisor: 民族装饰艺术

6. The five aspects of exorcism

Participant: 宋育炜
Supervisor: 讲师

7. North Korea amorous feelings

Participant: 齐悦廷
Supervisor: 丛智超

8. East Asian women's traditional dress

Participant: 刘昕
Supervisor: 李世明

9. Drift

Participant: 叶卫林
Supervisor: 石洋

1. Grandma's kitchen

Participant: Orishak Olga
Supervisor: Novikova Tatyana

1. Happy Family

Participant: Anastasia Ushakova
Supervisor: Natalia Martynova

1. Legends of ancient Japan. Beauty and the dragon

Participant: Anastasia Ushakova
Supervisor: Natalia Martynova

2. Legends of ancient Japan. Master of fabric painting

Participant: Anastasia Ushakova
Supervisor: Natalia Martynova

3. Legends of ancient Japan. It's time for the cherry blossoms

Participant: Yarenkova Ekaterina
Supervisor: Vertepnyy Vladimir

4. The way to home

Participant: Shelopugina Irina
Supervisor: VertepnyyVladimir

5. Carps

Participant: Udova Maria
Supervisor: Abdurazakova Elena

6. Blagoveshchensk Cathedral of Birobidzhan

Participant: Sobenikova Dinara
Supervisor: Udova Maria

1. Soulof Arachne

Participant: Kudinova Anastasia
Supervisor: Starodubov Boris

1. Winter wind.

Participant: Bayankina Valeria
Supervisor: Vertepnyy Vladimir

7. Near the window

Participant: BarulinVladislav
Supervisor: Vertepny Vladimir

8. Kamchatka winter

Participant: Kostromina Nina
Supervisor: Aslanova Elena

2. Keepers

Participant: Kostromina Nina
Supervisor: Aslanova Elena

3. Bullfinches

Participant: Slipetckaya Diana
Supervisor: Martynova N.

1. The Keku's dancer. Before the prfomance

Participant: Slipetckaya Diana
Supervisor: Martynova N.

2. The Keku's dancer. The Nanainian beauty

Participant: Slipetckaya Diana
Supervisor: Martynova N.

3. The Keku's dancer. The melody of antiquity

Participant: 齐悦廷
Supervisor: 丛智超

1. Romantic town

Participant: 齐悦廷
Supervisor: 丛智超

2. Ancient Chinese traditional woman

Participant: 齐悦廷
Supervisor: 丛智超

3. Picture

Participant: 叶卫林
Supervisor: 石洋

4. Trees and dusk

Participant: 曾露梅
Supervisor: 孙忠辉

5. Summer in the dream

Participant: 计红媛
Supervisor: 马林兰

6. Viewing angle

Participant: 计红媛
Supervisor: 马林兰

4. Portrait of loved ones

Participant: 刘昊禹
Supervisor: 刘丹丹

Tibetan Mother and Daughter

Participant: 叶卫林
Supervisor: 石洋

6. Scenery in front of the village

Participant: 叶卫林
Supervisor: 石洋

7. The attic of my hometown

Participant: 叶卫林
Supervisor: 石洋

8. The alley of my hometown

Participant: 叶卫林
Supervisor: 石洋

9. The Old House

Participant: 王艳红
Supervisor: 贾武明

10. Taihang impression

Participant: 罗珩瑞
Supervisor: 李坤鹏

1. Deadwood

Participant: 郝幸鸽
Supervisor: 李坤鹏

2. Sublimation

Participant: 应佳
Supervisor: 李坤鹏

3. Home

Participant: 寇雪
Supervisor: 李坤鹏

4. Home

Participant: 刘鲁燕
Supervisor: 李坤鹏

5. Wait and see calm

Participant: 杨会
Supervisor: 刘雪玉

2. Freedom

Participant: 刘昕

3. MOON LIGHT

Participant: 熊传斌
Supervisor: 尹伟

4. The Chinese zodiac gathers blessings

Participant: 韩玫
Supervisor: 尹伟

5. Chinese zodiac Splendid China

Participant: 周海宁
Supervisor: 李世明

9. Facial features 2

Participant: 周海宁
Supervisor: 李世明

10. Facial features

Participant: 高爽
Supervisor: 李世民

11. Reflection of Gangnam

Participant: 尤亮
Supervisor: 赵远

12. Empire State Building

Participant: 中国树年
Supervisor: 熊晓爽

2. Chinese Year of the rat

Participant: 史宏彦
Supervisor: 李坤 助教

13. Chinese Dragon

Participant: 石家兴
Supervisor: 葛玲 教授

14. Beauty of hometown

Participant: 孔锐鑫
Supervisor: 李坤鹏

3. Grandmother's house

Participant: 李颖
Supervisor: 刘寅凯

7. Review troops

Participant: 隋欣
Supervisor: 刘寅凯

8. Night sky

Participant: 邱梅
Supervisor: 刘寅凯

9. Joyous Childhood

Participant: 车畅
Supervisor: 刘寅凯

10. Spring

Participant: 李晗月
Supervisor: 郭健含

15. Small bridge, flowing water and household(A sentence in ancient Chinese Poetry)

Participant: 万江龙
Supervisor: 李坤鹏

16. Rainbow Bridge

Participant: 周幸敏
Supervisor: 柴方美 讲师

17. Yungang one scene

Participant: 张强
Supervisor: 李坤鹏

18. Sketches of hui school

Participant: 薛智轩
Supervisor: 刘寅凯

11. Winter

Participant: 姜宇轩
Supervisor: 刘寅凯

12. Dao garden

Participant: 张茜涵
Supervisor: 柴方美、讲师

13. Remain true to our original aspiration

Participant: 杨行
Supervisor: 李坤鹏

2. The real life portrait

Participant: Borovikova Tatiana
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

4. A peasant woman of Tver Province of the beginning of the XIX century

Participant: Yarenkova Ekaterina
Supervisor: Vertepnyy Vladimir

19. The way to home

Participant: Blinnikova Ekaterina
Supervisor: Fedorovskaya Natalya

3. Still life (tone. Boom., Mascara, white)

Participant: Blinnikova Ekaterina
Supervisor: Natalia Fedorovskaya

5. The collection of Russian costume in the author's performance (hand weaving, sewing)

Participant: Polozova Anna
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

6. Interior doll "Beautiful Kisen"

Participant: Fadeeva Elena
Supervisor: Loktionova O.V.

7. Girl's welt festive crown, based on the crown of the Shuysky district, 19th century

Participant: Oksana Lapitskaya
Supervisor: Natalia Fedorovskaya

8. The girl's headband of the Nizhny Novgorod province, late 18th - early 19th centuries

Participant: Lidiy Sapozhnikova
Supervisor: Lyubov Razmyslovich

9. Golden autumn

Participant: Arshinova Tatyana
Supervisor: Aslanova Elena

10. Firebird

Participant: Fadeeva Elena
Supervisor: Loktionova O.V.

6.Doll on a scale of 1: 6, Shepherd in the Dagestan national costume of the 19th century.

Participant: Zamaraeva Tatyana,
Supervisor: Loktionova O.V.

10. Promotional booklet of the collection of men's clothing from handmade felt "Reserve Guards"

Participant: Blinnikova Ekaterina
Supervisor: Fedorovskaya Natalya

11. Decorative still life

Participant: Kritskaya Ksenia
Supervisor: Pletneva Larisa

12. Sculpting pies

Participant: Kritskaya Ksenia
Supervisor: Pletneva Larisa

13. Etudes. My city

Participant: Fadeeva Elena
Supervisor: Loktionova O.V.

14. Ceramic plate painted with engobe under glaze in sgraffito technique "Vladivostok"

Participant: Miromanova Kristina
Supervisor: Romanova Marina Borisovna

15. Silk painting "Paint Khabarovsk"

Participant: Firsova Alina
Supervisor: Anisimova Tatyana

16. Seasons

Participant: Artemova Polina
Supervisor: Anisimova Tatyana

17. Alice in Wonderland

Participant: Anastasia Grabovskaуа
Supervisor: Elena Kirpicheva

7. The Dragon

Participant: Fadeeva Elena
Supervisor: Loktionova O.V.

8. Collection of men's clothing from handmade felt "Reserve guards"

Participant: Sadchikova Elizaveta
Supervisor: Anisimova Tatyana

9. Caramel Cat

Participant: Udova Maria
Supervisor: Abdurazakova Elena

20. Blagoveshchensk cathedral, Birobidzhan

Participant: Bayankina Valeria
Supervisor: Vertepnyy Vladimir

21. «Near the window»

Participant: Kritskaya Ksenia
Supervisor: Pletneva Larisa

14. Portrait  classmate. Autumn

Participant: Orishak Olga
Supervisor: Novikova Tatyana

Happy Family

Participant: Arshinova Tatyana
Supervisor: Pletneva Larisa

15. Portrait with a skull

Participant: Arshinova Tatyana
Supervisor: Pletneva Larisa Gennadevna

Portrait with a skull

Participant: Zagulina Ksenia
Supervisor: Kuzmenok Irina Mikhailovna

43 Seve the Tiger population

Participant: Zhao Yi Ting
Supervisor: Xiao Yao

42 Pen and ink

Participant: Zhang Jia Hui
Supervisor: Xiao Yao

41 Moxibustion"

Participant: Zhang Yuhan
Supervisor: Jiang Xunxun

40 Precipitation

Participant: Yu Jin
Supervisor: Xiao Yao

39 Mountains

Participant: Yang Xin
Supervisor: Jiang Xun Xun

38 Autumn

Participant: Yang Chengye
Supervisor: Xiao Yao

37 Rest

Participant: Wu Ying
Supervisor: Jiang Xun Xun

36 Impression · Hongcun

Participant: Wang Ru
Supervisor: Jiang Xunxun

35 At that time, the autumn harvest

Participant: Su Zhaoxia
Supervisor: Jiang Xunyi

34 Leaving

Participant: Song Meiqi
Supervisor: Xiao Yao

33 Seek

Participant: Song Meiqi
Supervisor: Xiao Yao

32 Tranquil

Participant: Song Meiqi
Supervisor: Xiao Yao

31 Twins

Participant: Sheng Zhixin
Supervisor: Jiang Xun Xun

30 Old Town Watch

Participant: Sheng Zhixin
Supervisor: Jiang Xun Xun

29 Solemn

Participant: Sheng Heqi
Supervisor: Xiao Yao

28 Blessing

Participant: Shen Jia Rui
Supervisor: Jiang Xun Xun

27 Life 2

Participant: Shen Jia Rui
Supervisor: Jiang Xun Xun

26 Life 1

Participant: Pang Yu
Supervisor: Xiao Yao

25 Alone

Participant: Pang Yu
Supervisor: Xiao Yao

24 Tide

Participant: Pang Yu
Supervisor: Xiao Yao

23 Dream

Participant: Liu Yiou

22 Urban construction in winter

Participant: Liu Meng

21 Dying in Autumn

Participant: Kang Ningchuchu
Supervisor: Xiao Yao

20 Fishing

Participant: Kang Ningchuchu
Supervisor: Xiao Yao

19 Time

Participant: Han Yulei
Supervisor: Xiao Yao

18 Ancient temple

Participant: Han Xinzhi
Supervisor: Xiao Yao

17 Red

Participant: Han Mei

16 Loess plateau 2

Participant: Han Mei

15 Loess plateau 1

Participant: Han Jinghua
Supervisor: Xiao Yao

14 Dot Fall

Participant: Guo Haipeng
Supervisor: Xiao Yao

13 Rural old man

Participant: Guo Haipeng
Supervisor: Xiao Yao

12 Peking Opera man

Participant: Guo Haipeng
Supervisor: Xiao Yao

11 An ancient temple in the mountains

Participant: Gao Yuxin
Supervisor: Jiang Xunxun

10 The roof of the beast

Participant: Gao Yuxin
Supervisor: Jiang Xunxun

9 Girl

Participant: Gao Yuxin
Supervisor: Jiang Xunxun

8 Backyard

Participant: Gao Yuxin
Supervisor: Jiang Xunxun

7 East Street 169

Participant: Gao Qisen

6 Sotto Portico

Participant: Gao Qisen

5 Fisher man and vistors

Participant: Gao Qisen

4 Tranquility in loneliness

Participant: Bao Junwei
Supervisor: Xiao Yao

3 The ancient night

Participant: Bao Junwei
Supervisor: Xiao Yao

2 River In Spring

Participant: Bao Junwei
Supervisor: Xiao Yao

1 Fishing

Participant: Poluyanov Matvey Alekseevich

6 Fellow student

Participant: Guang Xian Hong
Supervisor: Jia Bing

5 Childhood story

Participant: Guang Xian Hong
Supervisor: Jia Bing

4 Home

Participant: Xiang Yun
Supervisor: Ma Linlan

3 Nihility

Participant: Xiang Yun
Supervisor: Ma Linlan

2 Asian girl

Participant: Feng Zhiwen
Supervisor: Jiang Xunyi

1 Hometown Landscape

Participant: Feng Zhiwen
Supervisor: Jiang Xunxun

13 Landscape of hometown

Participant: Tao Aiqi
Supervisor: Li Shiming

12 Festoon Gate

Participant: Shen Ting
Supervisor: Li Shiming

11 A Na Ya

Participant: Shen Ting
Supervisor: Li Shiming

10 Yuan Wei East Town

Participant: Qu Huilin
Supervisor: Li Wengang

9 A thousand years ago, the light wind fell under the moon

Participant: Qu Huilin
Supervisor: Li Wengang

8 Life

Participant: Chengrong Le
Supervisor: Yankai Liu

7 Sadnesses

Participant: Zhang Yan
Supervisor: Li Shiming

6 Buddha Tower

Participant: Zhang Yan
Supervisor: Li Shiming

5 The Great Wall by the Sea

Participant: Liu Hao
Supervisor: Li Shiming

4 Linzhong pavilion

Participant: Huang Xinrui
Supervisor: Li Shiming

3 Ancient city snack street fast writing

Participant: Huang Xinrui
Supervisor: Li Shiming

2 Ancient city restaurant light and shadow

Participant: Guo Feng
Supervisor: Yang Dan

1 Hand-painted ancient architecture

Participant: Sayakbayev Adilet
Supervisor: Tilebaldiyeva Zh.K.

25 Portrait of Sayakbay Karalaev

Participant: Sayakbayev Adilet
Supervisor: Tilebaldiyeva Zh.K.

24 Mother

Participant: Sayakbayev Adilet
Supervisor: Tilebaldiyeva Zh.K.

23 Two boats

Participant: Sayakbayev Adilet
Supervisor: Tilebaldiyeva Zh.K.

22 Grandfather

Participant: Ulan kyzy Ayperi
Supervisor: Bakirova Lira Abylbekovna

21 Portrait of Chingiz Aitmatov

Participant: Ulan kyzy Ayperi
Supervisor: Bakirova Lira Abylbekovna

20 A meeting

Participant: Ulan kyzy Ayperi
Supervisor: Bakirova Lira Abylbekovna

19 Mother Tolgonai

Participant: Ulan kyzy Ayperi
Supervisor: Bakirova Lira Abylbekovna

18 Grandmother portrait

Participant: Ulan кyzy Aiperi
Supervisor: Bakirova Lira Abylbekovna

25 Calendar series "Megapolis"

Participant: Ulan кyzy Aiperi
Supervisor: Bakirova Lira Abylbekovna

24 Design of the Great Wall of China

Participant: Sayakbayev Adilet Kazybekovich
Supervisor: Tilebaldiyeva Zh.K.

23 Development of corporate identity for the library to them. CH.T.Aitmatova

Participant: Ulan кyzy Aiperi
Supervisor: Bakirova Lira Abylbekovna

22 Design of the Indian tea service "ASSAM"

Participant: Salukhova Alexandra
Supervisor: Stanishevskaya Liubov Sergeevna

21 Development of corporate identity shop «ECO style»

Participant: Savchenko Alena
Supervisor: Stanishevskaya Liubov Sergeevna

20 Gift Set Design «Chinese tales»

Participant: Dorenskaya Julia
Supervisor: Miroshnikova Vera

19 "Corporate identity of the pharmacy chain "pharmacy", Komsomolsk-on-Amur

Participant: Guo Guanlin

18 Mirage; Put down the cake

Participant: Udova Maria
Supervisor: Abdurazakova Elena Rudolfovna

17 The charm of Asia

Participant: Xiao Jinchun
Supervisor: Tian Hen Gyu

16 Superman

Participant: Chu Xin
Supervisor: Jiangxunxun Yuhaijun

15 The best way to pay for a lovely moment is to enjoy it

Participant: Kudinova Anastasia
Supervisor: Udova Maria Aleksandrovna

14 Cosme.com

Participant: Bezmaternykh Ivan
Supervisor: Abdurazakova Elena Rudolfovna

13 Art project «Unusual Asia»

Participant: Barykina Valeria
Supervisor: Udova Maria Aleksandrovna

12 Interactive Technology

Participant: Xing Sheng
Supervisor: Jiang Xun Xun

11 Oroqen and Pygargus

Participant: Wu Yan

10 Home (the evolution of housing); People (the evolution of the text)

Participant: Qu Shuyang
Supervisor: Wang Zhuang

9 The Chinese style

Participant: Nikitina Anastasia Vitalyevna
Supervisor: Levatayev Valery Vasilievich

8 The one big city

Participant: Liu Bangguo
Supervisor: Peng Sun

7 Broken corn

Participant: Huang Hui
Supervisor: Jiang Xun Xun

6 Chinese facial makeup in operas

Participant: Melnikov Igor
Supervisor: Sayapina Natalia Dmitrievna

5 Series of panels "Elements"

Participant: Han Qun
Supervisor: Peng Sun

4 Chewing Gum

Participant: Guo Quanxu
Supervisor: Yang Bo

3 Messengers of Peace

Participant: Cheng Weizhen
Supervisor: Li Hui

2 Kindness New Year

Participant: Bingyao Liang
Supervisor: Peng Sun

1 Broken smoking

Participant: Yang Xiaoyu
Supervisor: Yang Dan

30 Village dwellings

Participant: Liu Hao
Supervisor: Li Shiming

29 Lane view

Participant: Filippova Evgenia
Supervisor: Stanishevskaya Liubov Sergeevna

28 A copy of the book illustration (art. John Bauer)

Participant: Cheng Ruiqiang
Supervisor: Li Shiming

27 Water town

Participant: Guo Feng
Supervisor: Yang Dan

26 Old town

Participant: Zhang Yaqi
Supervisor: Li Shiming

25 South Street

Participant: Zhang Wei
Supervisor: Li Shiming

24 The Corner of Zhuozheng Garden

Participant: Zhang Fangyuan
Supervisor: Yang Dan

23 Pingyao Ancient Temple

Participant: Lei Jintao
Supervisor: Li Shiming

22 The red dragon is entrenched

Participant: Kaluzhina Victoria
Supervisor: Stanishevskaya Liubov Sergeevna

21 Design of the book "Amur trails"

Participant: Ye Shiyu
Supervisor: Li Shiming

20 Millennium Wood Tower

Participant: Yang Chenguang

19 Outside the house; Nuclear trench

Participant: Yang Xiaoyu
Supervisor: Yang Dan

18 Old town

Participant: Liu Hao
Supervisor: Li Shiming

17 "Ancient city restaurant" Participant: Liu Hao Supervisor: Li Shiming Jilin Normal University, Siping, China

Participant: Zueva Maria
Supervisor: Stanishevskaya Liubov Sergeevna

16 A copy of the book illustration (art. I. Bilibin)

Participant: Li Qiuyu
Supervisor: Li Shiming

15 Ancient town

Participant: Lei Jintao
Supervisor: Li Shiming

14 Great pity Pavilion

Participant: Ji Zhaoyu
Supervisor: Shi Yang

13 "Office block; Campus landscape; Commercial complex"

Participant: Butuzova Marina
Supervisor: Stanishevskaya Liubov Sergeevna

12 A copy of the book illustration (art. G. Pavlyshin)

Participant: Cheng Ruiqiang
Supervisor: Li Shiming

11 South bridge

Participant: Huang Xinrui
Supervisor: Li Shiming

10 Walk through the road when you come

Participant: Guo Feng
Supervisor: Yang Dan

9 Yellow crane tower light and shadow pen painting

Participant: Wang Qing
Supervisor: Li Shiming

17 Thread

Participant: Tao Aiqi
Supervisor: Li Shiming

16 Jiaoshan Great Wal

Participant: Hu Jin
Supervisor: Yang Dan

15 Drum Tower

Participant: Shen Ting
Supervisor: Li Shiming

14 Ancient village

Participant: Qu Huilin
Supervisor: Li Wengang

13 He

Participant: Hu Jin
Supervisor: Yang Dan

12 Broken castle tower

Participant: Shi Zhiqiang
Supervisor: Hao Jin

20 Cold street

Participant: Khovanchuk Olga
Supervisor: Fedorovskaya N.A.

11 Lion's dance

Participant: Ulan Kyzy Aiperi
Supervisor: Bakirova Lira Abylbekovna

10 Kok-Boru

Participant: Udova Maria
Supervisor: Vertepnyy Vladimir Germanovich

9 Chinese holidays

Participant: Pilshchikova Kseniya
Supervisor: Pletneva Larisa Gennadievna

8 Farawell to warion

Participant: Petrova Dana
Supervisor: Frantsuzova Natalya Nikolaevna

7 Goldfish

Participant: Petrova Dana
Supervisor: Frantsuzova Natalya Nikolaevna

6 Bamboo

Participant: Bezmaternykh Ivan
Supervisor: Vertepnyy Vladimir Germanovich

5 Amur shores

Participant: Yang Libo
Supervisor: Hao Jin

4 My Lonuisiana Sky

Participant: Junlan Wang

3 Clustered begonia

Participant: Dong Yan
Supervisor: Dong Baochen

2 A man who draws in corn fields

Participant: Chengrong Le
Supervisor: Yankai Liu

1 The fantasies of little of cowboy

Participant: Sobenikova Dinara
Supervisor: Udova Maria Aleksandrovna

8 Whisper of the Heart

Participant: Potapenko Anton
Supervisor: Udova Maria Aleksandrovna

7 Generations

Participant: Polyakov Fedor
Supervisor: Levatayev Valery Vasilievich

6 First snow

Participant: Kuznetsova Elizaveta
Supervisor: Abdurazakova Elena Rudolfovna

5 Princess, dragon and guard

Participant: Kovtun Nikita Dmitryevich

4 The fifth sens

Participant: Demin Alexey
Supervisor: Vertepny Vladimr Germanovich

3The depth

Participant: Abramova Irina Viktorovna
Supervisor: Slesareva Galina Valerievna

2 Moonwalks in urbanism

Participant: Abramova Irina Viktorovna
Supervisor: Slesareva Galina Valerievna

1 The mask as a dominant in my life

Participant: Li Yanli

11

Participant: Shchur Natalia Valerievna
Supervisor: Slesareva Galina Valerievna

10 Metropolis MAG

Participant: Tkachenko Daniella
Supervisor: Antonov Vladimir Sergeevich

9 Contrasts of Khabarovsk

Participant: Xiang Yun
Supervisor: Ma Linlan

15 Nostalgia

Participant: Filippova Anastasia Valentinovna
Supervisor: Pokrovskiy Alexander Alexandrovich

14 Yermak's Conquest of Siberia

Participant: Rashkovskaya Elena
Supervisor: Lushnikova Tatiana

13 The city where the Great wall of China begins

Participant: Rukina Valeria
Supervisor: Demikhova Olga

12 Waiting

Participant: Zhang Shuai
Supervisor: Jiang Xun Xun

11 Extraordinary

Participant: Zang Bingxin
Supervisor: Hao Jin

19 Night

Participant: You Xiao yu
Supervisor: Jiang Xun xun

18 Sunset Beach

Participant: Yang Lu
Supervisor: Hao Jin

17 Dust water

Participant: Tang Shixing
Supervisor: Wang Yanrong

16 A deep chasm turned into a thoroughfare

Participant: Ma Min Han
Supervisor: Wang Yanrong

15 Kanto woman's yesterday and today

Participant: Liu Chuang
Supervisor: Yin Wei

14 Along the way, all the way

Participant: Li Yuwen
Supervisor: Hao Jin

13 Street corner lights

Participant: Junlan Wang

12 Oonlight over the Lotus Pond

Participant: Han Mei

11 Root

Participant: Guo chuangchuang
Supervisor: Hao Jin

10 A harbor of dreams, The ancient city street view, Looking up at the city tower, college

Participant: Simonova Nadezhda Valerevna
Supervisor: Kuzmenok Irina Mikhailovna

9 Holiday Sakura Blom. Japan

Participant: Pankova Maria
Supervisor: Abdurazakova Elena Rudolfovna

8 Big panda

Participant: O Myeong Soong
Supervisor: Elena Kirpicheva

7 Articulated doll

Participant: Maximchuk Milena
Supervisor: Eremeeva Irina Leonidovna

6 Ayoga

Participant: Zakharova Mariya
Supervisor: Kuzmenok Irina Mikhailovna

5 Japanese Boy

Participant: Bloshenkova Alyona Aleksandrovna, Shcherbatova Yana Olegovna
Supervisor: Afanasenko Anna Vasilyevna, Dryakhlova Irina Alekseevna

4 Girl

Participant: Bezmaternykh Ivan
Supervisor: Vertepnyy Vladimir Germanovich

3 Springtime

Participant: Galina Artemova
Supervisor: Tatiana Anisimova

2 Girl with ice cream

Participant: Azalieva Elena Valerievna, Islamgulova Aliya Yurisovna
Supervisor: Masalimov Talgat Khasanovich

1 Silence

Participant: Maxim Smolentsev
Supervisor: Efimenkov Yuri

10 Childhood

Participant: Rukina Valeria
Supervisor: Demikhova Olga

9 Close friend

Participant: Li Boya

8 Nostalgia

Participant: Poluyanov Matvey Alekseevich

7 Russian table

Participant: Ji Hongyuan
Supervisor: Malinlan

6 Teacher of international students

Participant: Glotova Polina

5 The road to Khekhtsir

Participant: Ji Hongyuan
Supervisor: Malinlan

4 Han models in minority costumes

Participant: Feng Zhiwen
Supervisor: Jiang Xunxun

3 Native landscape

Participant: Chengrong Le
Supervisor: Yankai Liu

2 Paint still life

Participant: Xu Zhenyu

1 Art

Participant: Gruntenko Evgeniya
Supervisor: Demikhova Olga

8 Industrial landscape

Participant: Xiao Jinchun
Supervisor: Tian Hengyu

7 Young girl

Participant: Qu Shuyang
Supervisor: Wang Zhuang

6 Asian youth

Participant: Ji Hongyuan
Supervisor: Malinlan

5 Sitting female model

Participant: Glotova Polina
Supervisor: Demikhova Olga

4 In the country

Participant: Cheng Weizhen
Supervisor: Li Hui

3 New Year's Day

Participant: Gruntenko Evgeniya
Supervisor: Demikhova Olga

2 Anya

Participant: Yao Fengxue
Supervisor: Ge Ling

1 The Farmer in northest China

Participant: Yao Fengxue
Supervisor: Ge Ling

1 The Farmer in northest China

Participant: Iov Marina Vladimirovna
Supervisor: Fedorovskaya Nataliya Aleksandrovna

18 Little Tigers, Fish of my dreams, Slavic traditions

Participant: Chunina Anna Sergeyevna
Supervisor: Molofeeva Uliana Aleksandrovna

17 Beregine doll

Participant: Udova Maria
Supervisor: Vertepnyy Vladimir Germanovich

16 Peones

Participant: Solovieva Julia Alexandrovna
Supervisor: Romanova Marina Borisovna

15 Far East

Participant: Sergeeva Natalia, Chirkova Anna, Batienko Sofya
Supervisor: Razmyslovich Lyubov Aleksandrovna

14 My Priamurye

Participant: Panisko Galina
Supervisor: Kuzmenok Irina Mikhailovna

13 At the harvest festival

Participant: Pavlinova Erica
Supervisor: Novikova Tatiana Fedorovna

12 Quartet (on the motives of I. A. Krylov's fables)

Participant: Nezhurina Kseniya
Supervisor: Kuzmenok Irina Mikhailovna

11 The holiday of the summer solstice of Ivan Kupala

Participant: Marakina Elena Alexandrovna
Supervisor: Romanova Marina Borisovna

10 The Tale of Tsar Saltan

Participant: Kostromina Nina Evgenevna
Supervisor: Aslanova Elena Sergeevna

9 Peasant meal

Participant: Kolyagina Irina
Supervisor: Eremeeva Irina Leonidovna

8 Friends

Participant: Kolyagina Irina
Supervisor: Eremeeva Irina Leonidovna

7 Thinker

Participant: Kovtun Nikita Dmitryevich
Supervisor: -

6 Clock - Dark Forest

Participant: Ilina Lyudmila
Supervisor: Moiseyeva Lyudmila Evgenievna

5 The Kazan icon of the Mother of God

Participant: Golovanova Aleksandra
Supervisor: Bezrukova Lera Hatmullovna

4 Two facets of one story

Participant: Gabdrakhmanova Roza Ruzinovna
Supervisor: Moiseyeva Lyudmila

3 Maternal care

Participant: Gabdrakhmanova Roza Ruzinovna
Supervisor: Moiseyeva Lyudmila

2 Irises

Participant: Bashurova Tatiana
Supervisor: Chernova Anna Viktorovna

1 Rolled honeycomb candle

Participant: Junlan Wang
Supervisor: -

11 Grandma

Participant: Guang Xian Hong
Supervisor: Jia Bing

10 Childhood fun

Participant: Guang Xian Hong
Supervisor: Jia Bing

9 Beijing Opera lasting appeal

Participant: Cao Shuang
Supervisor: Jiang Xunxun

8 Retrospect

Participant: Bao Lu
Supervisor: Jiang Xunxun

7 You can't do it without you

Participant: Salas Florez Paula Andrea
Supervisor: -

6 Nature of Vladivostok

Participant: Rudykh Julia
Supervisor: -

5 Тhe goddess Inari

Participant: Polyakov Fedor
Supervisor: Levatayev Valery Vasilievich

4 Shamanism

Participant: Demin Alexey
Supervisor: Abdurazakova Elena Rudolfovna

3 Fairytale

Participant: Barulin Vladislav
Supervisor: Udova Maria Aleksandrovna

2 Tree of knowledge

Participant: Arkhangelskaya Viktoria
Supervisor: Pletneva Larisa

1 Spider-postman

Participant: Stankevich Yanina
Supervisor: Pletneva Larisa

7. Music of Spring

Participant: Khovanchuk Olga
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

90. “Flow of the dream” Kimono

Participant: Lengcaiyun
Supervisor: Xu Li

89. Chinese folk paper-cut

Participant: Li Jun
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

88. Chinese folk paper-cut

Participant: Huxinyue
Supervisor: Xu Li

87. Chinese folk paper-cut

Participant: Liu Jialin, Liu Zhen, Chen Dongxu, Cai Lidong
Supervisor: Xu Li

86. Chinese folk paper-cut

Participant: High Xinxue, Gong Ming, Liu Jiachang, Zhang Qiuhan
Supervisor: Xu Li

85. Chinese folk paper-cut

Participant: Liu Lin
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

84. Chinese folk paper-cut

Participant: Guoxiaodan, Zhouhan, Lvjinhong, Linmiaomiao
Supervisor: Xu Li

83. Chinese folk paper-cut

Participant: Liu Yu, Wang Zhiyin, Pang Yu
Supervisor: Xu Li

82. Chinese folk paper-cut

Participant: Feng Wan Qi
Supervisor: Xu Li

81. Chinese folk paper-cut

Participant: Liuxinlei
Supervisor: Xu Li

80. Chinese folk paper-cut

Participant: Fan Qing Xi
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

79. Chinese folk paper-cut

Participant: Dongxinxu
Supervisor: Xu Li

78. Chinese folk paper-cut

Participant: Liuyiyue
Supervisor: Xu Li

77. Chinese folk paper-cut

Participant: Dan Dan Qian
Supervisor: Xu Li

76. Chinese folk paper-cut

Participant: Chun Ling Ren
Supervisor: Xu Li

75. Chinese folk paper-cut

Participant: Chen Tianbao, Geng Jian, Lantian, Li Hongrui
Supervisor: Xu Li

74. Chinese folk paper-cut

Participant: Liuyuyao、Songlinnan、Chimeina、Jiaoyangyang
Supervisor: Xu Li

73. Chinese folk paper-cut

Participant: Bruce Richardson
Supervisor: Xu Li

72. Chinese folk paper-cut

Participant: Luo Bin Hao
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

71. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhangyujia
Supervisor: Xu Li

70. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhangyifan
Supervisor: Xu Li

69. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhang Jialin
Supervisor: Yin Baoying

24. Auspicious

Participant: Zhangxiaoning
Supervisor: Xu Li

68. Chinese folk paper-cut

Participant: Yuxiaoqian
Supervisor: Xu Li

67. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhang Jialin
Supervisor: Yin Baoying

23. Ge Sanghua opened

Participant: Yushengfeng
Supervisor: Xu Li

66. Chinese folk paper-cut

Participant: Yinchengyi
Supervisor: Xu Li

65. Chinese folk paper-cut

Participant: Yangjinye, Liuzhixin, Xiazhiyuan, Fengkai
Supervisor: Xu Li

64. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhang Jialin
Supervisor: Yin Baoying

22. "Flower" bottle

Participant: Yang Yu
Supervisor: Xu Li

63. Chinese folk paper-cut

Participant: Wangyuan, Wangweihang, Wanglihong, Qishuang
Supervisor: Xu Li

62. Chinese folk paper-cut

Participant: Wangxuyang, Lvsizhe, Xiejincheng, Jinjiacong
Supervisor: Xu Li

61. Chinese folk paper-cut

Participant: Wangmenghan
Supervisor: Xu Li

60. Chinese folk paper-cut

Participant: Wangjingzhao
Supervisor: Xu Li

59. Chinese folk paper-cut

Participant: Wu Qiaozhen, Xu Xinyu, Zi Quan, Tian Jingtian
Supervisor: Xu Li

58. Chinese folk paper-cut

Participant: Ran Wang
Supervisor: Xu Li

57. Chinese folk paper-cut

Participant: Meng Zhao
Supervisor: Xu Li

56. Chinese folk paper-cut

Participant: Hong Xiang Zhang
Supervisor: Xu Li

55. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhou Yi Tong
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

54. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhao Yu Qi
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

53. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhang Yue
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

52. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhang Yu Xin
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

51. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhang Yang
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

50. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhang Xue
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

49. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhang Xi Bin
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

48. Chinese folk paper-cut

Participant: Zhang Bao Shuai
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

47. Chinese folk paper-cut

Participant: Yang Jun Chao
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

46. Chinese folk paper-cut

Participant: Yan Hong Bo
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

45. Chinese folk paper-cut

Participant: Xu Shi Meng
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

44. Chinese folk paper-cut

Participant: Xu Jin Feng
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

43. Chinese folk paper-cut

Participant: Xin Jia Bao
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

42. Chinese folk paper-cut

Participant: Wu Mei Tong
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

41. Chinese folk paper-cut

Participant: Wang Guoqing, Yin Wanping, Yu Jianan, Xu Ziwei
Supervisor: Xu Li

40. Chinese folk paper-cut

Participant: Tianyun, Dongwei, Zhouweibao, Zhangyiqi, Liucan
Supervisor: Xu Li

39. Chinese folk paper-cut

Participant: Taokaixin
Supervisor: Xu Li

38. Chinese folk paper-cut

Participant: Sun Qi
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

37. Chinese folk paper-cut

Participant: Sun Cheng Yang
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

36. Chinese folk paper-cut

Participant: Song Wei Hao
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

35. Chinese folk paper-cut

Participant: Shao Tian Feng
Supervisor: Xu Li, Zhu Guang

34. Chinese folk paper-cut

Participant: Jessica Wong
Supervisor: Xu Li

33. Chinese folk paper-cut

Participant: Shulumba Salima
Supervisor: Miroshnikova Vera

15. Visual sign children's store

Participant: Zhang Qin
Supervisor: Zhang Li

32. Fragrance far away

Participant: Fan Jiaxin
Supervisor: Tie Hongna

31. Embossed jade water blue and white

Participant: Ding Yinghui
Supervisor: Zhang Li

30. Beautiful figure

Participant: Zhang Shuzhi
Supervisor: Huang Zhixin

29. Longevity

Participant: Zhang Qin
Supervisor: Liu Fangfang

28. Memory

Participant: Gao Yanhui
Supervisor: Huang Zhixin

27. Purple bride

Participant: Gao Yanhui
Supervisor: Huang Zhixin

26. Shy girl

Participant: Wu Shengqiong
Supervisor: Huang Zhixin

25. Mandarin duck under the moon

Participant: Gulyashchuk Anastasia
Supervisor: Romanova Marina

11. Morning in my sity

Participant: Tagirova Ekaterina
Supervisor: Romanova Marina

20. Spring came

Participant: Stepanova Polina
Supervisor: Anisimova Tatiana

20. Meadow flowers

Participant: Papsheva Galina
Supervisor: Anisimova Tatiana

19. Lilac

Participant: Vasenina Elena
Supervisor: Romanova Marina

18. Turkey

Participant: Shalygina Valentina
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

14. City by the sea

Participant: Abramova Tatyana
Supervisor: Romanova Marina

17. Fisherman

Participant: Larchikova Anastasia
Supervisor: Aslanova Elena

24. Three Suns of the Amur Region

Participant: Timofeeva Nadezhda
Supervisor: Aslanova Elena

16. Slavic symbols in embroidery

Participant: Pankova Maria
Supervisor: Udova Maria

13. Pictograms of countries

Participant: Slavinskaya Janna
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

12. Souvenir bag "Mayak"

Participant: Kostromina Nina
Supervisor: Aslanova Elena

15. Cat gardener

Participant: Kolchanova Mariya
Supervisor: Aslanova Elena

11. «Kalachik» bakery’s corporate identity

Participant: Kozhenkova Elizaveta
Supervisor: Starodubov Boris

14. Stranger

Participant: Zharkova Anastasia
Supervisor: Aslanova Elena

13. Decorative Panels «Venerable»

Participant: Brovina Victoria
Supervisor: Astafyev Oleg

12. Ritual sculpture

Participant: Volobuev Roman
Supervisor: Voznesenskaya Tatiana

10. Primorsky style: style of cloting for youth

Participant: Li Lei
Supervisor: Tie Hongna

9. Hope

Participant: Kuznetsova Elizaveta
Supervisor: Udova Maria

6. Goddess Dzigokudayu

Participant: Juk Anita
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

19. «Far East Marine Reserve» Landscape

Participant: Bezmaternykh Ivan
Supervisor: Udova Maria

18. Storm on Shepalovo

Participant: Sinelnikova Maria
Supervisor: Aslanova Elena

11. Kokoshnik «Lace Winter»

Participant: Slavinskaya Janna
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

10. The ball dress of the XIX century in the Russian style. Elements of reconstruction: hem, zarukavye

Participant: Svistova Olga
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

9. Panel “Desire Performing Golden Fish"

Participant: Iov Marina
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

8. A series of "Traditional wedding attributes: pads for rings and towels."

Participant: Iov Marina
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

7. A series of "Traditional wedding accessories: towel, cushion for rings, rings for napkins "

Participant: Zviagina Anastasia
Supervisor: Kozina Anastasia

6. Ikebana with chrysanthemums

Participant: Vasilieva Elena
Supervisor: Chernova Anna

5. Jug "Tales of the Sea"

Participant: Bakhaeva Olga
Supervisor: Kozina Anastasia

4. Sleep about the past

Participant: Bakhaeva Olga
Supervisor: Kozina Anastasia

3. Ledum

Participant: Borodataya Inna
Supervisor: Starodubov Boris

2. Memory of generations

Participant: Bezmaternykh Ivan
Supervisor: Starodubov Boris

1. The village Krasivoye

Participant: Solodskaya Alena
Supervisor: Slesareva Galina

21. The zodiac circle

Participant: Kriсkaya Кsenia
Supervisor: Levataev Valery

20. Butterflies

Participant: Ushakova Valeria
Supervisor: Levataev Valery

9. Arms sketches

Participant: Demin Alexey
Supervisor: Udova Maria

19. Eagle-owl

Participant: Barykina Valeria
Supervisor: Udova Maria

18. The Legend of Koi

Participant: Arkhangelskaya Viktoria
Supervisor: Pletneva Larisa

17. Three spirits: water, earth, fire

Participant: Marchenko Snezhanna
Supervisor: Miroshnikova Vera

8. The branding of the store-bakery "Hlebodar"

Participant: Gostraya Anna
Supervisor: Miroshnikova Vera

7. Corporate identity routes "Two wheels"

Participant: Kalashnikova Anastasya
Supervisor: Miroshnikova Vera

6. Corporate identity for travel company "Sindica" Anapa

Participant: Suslo Anastasia
Supervisor: Miroshnikova Vera

5. Visual style schools

Participant: Evgenidze Irma
Supervisor: Miroshnikova Vera

4. Visual sign hunting store

Participant: Telpis Elena
Supervisor: Miroshnikova Vera

3. Visual sign of pharmacy

Participant: Morozova Eugene
Supervisor: Miroshnikova Vera

2. Poster children learning sites "Technodrome"

Participant: Xu Tong
Supervisor: Yang Yang

1. Chinese dream rejuvenation dream

Participant: Wang Ying
Supervisor: Huang Zhixin

16. Homesick

Participant: Shevchenko Albina
Supervisor: Miroshnikova Vera

5. Portrait of a girl

Participant: Tolmacheva Maria
Supervisor: Miroshnikova Vera

4. Krasnodar autumn

Participant: Perochkina Olga
Supervisor: Miroshnikova Vera

3. Lunar horse

Participant: Gonchar Olga
Supervisor: Miroshnikova Vera

2. Light color game

Participant: Savchenko Evgenia
Supervisor: Slesareva Galina

10. Melody

Participant: Сhuyako Tatiana
Supervisor: Slesareva Galina

9. Look in the heights

Participant: Pilshikova Ksenia
Supervisor: Pletneva Larisa

8. Viking

Participant: Arshinova Tatiana
Supervisor: Pletneva Larisa

17. Painting

Participant: Kriсkaya Кsenia
Supervisor: Pletneva Larisa

7. Far Eastern leopard

Participant: Chernyshova Anna
Supervisor: Lun Galina

16. The scent of spring

Participant: Liu Qian Ru
Supervisor: Han Yu Feng

6. Girl in the forest

Participant: Lan Liming
Supervisor: Tie Hondan

5. Dream of•sea•hometown

Participant: Ku Wenjing
Supervisor: Tie Hondan

4. Belle

Participant: Guan Pei Hai
Supervisor: Yang Yang

3. Green elf in the woods

Participant: Nazarova Natalya

15. The road to the dream

Participant: Nazarova Natalya

14. About the sea and аbout the beacon

Participant: Kovalchuk Ekaterina
Supervisor: Slesareva Galina

13. Series: Seasons. Sheet 1. Still Life of Autumn

Participant: Kartavtseva Anjelika
Supervisor: Slesareva Galina

12. Autumn pastel

Participant: Poluyanov Matvey
Supervisor: Pletneva Larisa

11. Still life

Participant: Zihao Dong
Supervisor: Jingchun Ouyang

10. Hometown

Participant: Zhuang Yi
Supervisor: Han Yu Feng

9. Mature woman

Participant: Liu Mei
Supervisor: Liu Fangfang

8. Zhang Zhuang

Participant: Zhang Yi
Supervisor: Zhao Jin Yuan

7. Dusk

Participant: Yihao Niu
Supervisor: Jingchun Ouyang

6. Branch

Participant: Qu Yang
Supervisor: Yang Yang

5. Forest

Participant: Li Xiang
Supervisor: Yang Yang

4. Waiting at the pier

Participant: Chaojie Yang

3. Rural

Participant: Dong Zi Hao
Supervisor: Zhao Jin Yuan

2. Double body

Participant: Potekhina Elena
Supervisor: Pletneva Larisa

1. Reptiles

Participant: Larchikova Anastasia
Supervisor: Pletneva Larisa

1. North Star of the World

Participant: Kirsanova Anastasiya
Supervisor: Slesareva Galina

15. Still life with garnet

Participant: Polyakov Fedor
Supervisor: Levataev Valery

2. Shards of dreams

Participant: Nikitina Anastasia
Supervisor: Levataev Valery

14. Spooky forest

Participant: Zharikova Daria
Supervisor: Pletneva Larisa

1. Warrior spirit

Participant: Globina Alina
Supervisor: Levataev Valery

13. Pomegranate juice with a taste of flowers

Participant: Abramova Irina
Supervisor: Slesareva Galina

12. Still life of the household items

Participant: Wang Hui
Supervisor: Wang Liqiu

11. Live in the mountains

Participant: Zhang Shuzhi
Supervisor: Huang Zhixin

10. Hulun Buir

Participant: Zhang Qin
Supervisor: Wang Liqiu

9. Landscape sketches

Participant: Yue Qian
Supervisor: Yin Baoyin

8. China woman

Participant: Wu Shengqiong
Supervisor: Huang Zhixin

7. The maiden of the Miao Nationality

Participant: Wang Shu
Supervisor: Li Jinshu

6. Chinese Dragon

Participant: Shen Chang
Supervisor: Ge Ling

5. Lotus of South China

Participant: Lu Yuqi
Supervisor: Huang Zhixin

4. Shackles

Participant: Ji Shuyu
Supervisor: Huang Zhixin

3. Picturesque

Participant: Guan Lifeng
Supervisor: Huang Zhixin

2. Street style skeleton graffiti

Participant: Dong Yangyang
Supervisor: Huang Zhixin

1. Decorative pattern

Participant: Zhang He
Supervisor: Zhao Jin Yuan

8. Recall

Participant: Longjiangpeng
Supervisor: Tie Hondan

7. Classical sketch

Participant: Liang Tian
Supervisor: Tie Hondan

6. Pottery still life

Participant: Li zi jian
Supervisor: Zhou ding yi

5. Amur night

Participant: Suslo Anastasia
Supervisor: Slesareva Galina

4. Still life gypsum head of Gattamelata

Participant: Popova Daria
Supervisor: Slesareva Galina

3. Beetles - City

Participant: Kireeva Oksana
Supervisor: Slesareva Galina

2. Gothic interior

Participant: Goncharova Ksenia
Supervisor: Slesareva Galina

1. A look at the city from above

Participant: Yanjingyun
Supervisor: Tie Hongna

23. Peking Opera

Participant: Yang Siqi
Supervisor: Huang Zhixin

22. The daughter of the Mongolian nationality

Participant: Yang Siqi
Supervisor: Huang Zhixin

21. Drama

Participant: Wu Xiaoqian
Supervisor: Zhang Li

20. Blooming flowers figure

Participant: Wang Hui
Supervisor: Zhang Li

19. Birds' twitter and fragrance of flowers

Participant: Wang Ying
Supervisor: Huang Zhixin

18. Mongolian children

Participant: Sun Yinan
Supervisor: Tie Hongna

17. China

Participant: Sun Zhongyang
Supervisor: Tie Hongna

16. Hidden Bag

Participant: Sun yinan
Supervisor: Tie Hongna

17. China

Participant: Ma Lei
Supervisor: Huang Zhixin

16. Guan Yu

Participant: Ma Lei
Supervisor: Huang Zhixin

15. The blessing of the twelve zodiac

Participant: Luyanyan
Supervisor: Tiehongna

14. Panda

Participant: Lu Yuqi
Supervisor: Huang Zhixin

13. Acial makeup in Beijing Opera

Participant: Li Zijian
Supervisor: Tie Hongna

12. Matryoshka and Chinese elements

Participant: Ku Wenjing
Supervisor: Tie Hongdan

11. Antique flavour

Participant: Ji Shuyu
Supervisor: Huang Zhixin

10. National flower

Participant: Huang Xiaojie
Supervisor: Huang Zhixin

9. Daughter's wind

Participant: Huang Xiaojie
Supervisor: Huang Zhixin

8. The blessings of the Mongolian nationality

Participant: Guan Lifeng
Supervisor: Huang Zhixin

7. Auspicious ornaments

Participant: Dong Yangyang
Supervisor: Huang Zhixin

6. Blue and white porcelain

Participant: Deng Jun
Supervisor: Huang Zhixin

5. Tsing clothes headwear

Participant: Deng Jun
Supervisor: Huang Zhixin

4. Ancient blue and white porcelain

Participant: Chen Jun
Supervisor: Zhang Li

3. Butterflies in Love with Flowers

Participant: Cao Yaru
Supervisor: Huang Zhixin

2. Colored Dragon

Participant: Cao Yaru
Supervisor: Huang Zhixin

1. Pagoda

Participant: Yang Jian
Supervisor: Ding Xioyan

109.3 Creative building model

Participant: Yang Jian
Supervisor: Ding Xioyan

109.2 Creative building model

Participant: Yang Jian
Supervisor: Ding Xioyan

109.1 Creative building model

Participant: Zhang Anjian
Supervisor: Tie Hongdan

108. Quiet and noisy

Participant: Zhang Yuan
Supervisor: Zhang Ling Shan

107. History and modern time

Participant: Fu Yu
Supervisor: Tie Hongdan

106. Times

Participant: Yao Man Man
Supervisor: Zhang Ling Shan

105. Nature

Participant: Wang Xue
Supervisor: Zhao Jinyuan

101.3 My Love

Participant: Wang Xue
Supervisor: Zhao Jinyuan

101. 2 My Love

Participant: Sun Xieyang
Supervisor: Gao Junfeng

104. Memories of winter•deer

Participant: Li Qinghui
Supervisor: Gao Junfeng

103. "One night charge" three

Participant: Ding Xiangyang
Supervisor: Gao Junfeng

102. Lost memory

Participant: Wang Xue
Supervisor: Zhao Jinyuan

101.1 My Love

Participant: Kovalchuck Ekaterina
Supervisor: Miroshnikova Vera

27. Рeony – forbidden flower of Kuban

Participant: Pomazkina Natalia
Supervisor: Kirpicheva Elena

10. Kitsune

Participant: Song Shanshan
Supervisor: Si Chang

78. Sleeping dragon

Participant: Song Shanshan
Supervisor: Han Yufeng

79. Play

Participant: Song Shanshan

74. Ornamental pattern

Participant: Ma Xinyue
Supervisor: Alex Lee

67. Spirit of beauty

Participant: Timofeeva Nadezhda
Supervisor: Aslanova Elena

54. Slavic oberezhny dolls

Participant: Sinelnikova Maria
Supervisor: Aslanova Elena

53. Children's dress «Gorodetsky Beauty»

Participant: Rubchenko Olga
Supervisor: Ivanenko Victor

52. Lamp in the nursery «Friend»

Participant: Petrovets Elena
Supervisor: Aslanova Elena

49. Russian folk picture. Splint

Participant: Pershukova Christina
Supervisor: Aslanova Elena

48. Russian doll

Participant: Katargina Anna
Supervisor: Aslanova Elena

46. Decorative panels «Angel»

Participant: Zharkova Anastasia
Supervisor: Aslanova Elena

45. Decorative panels «Matrona of Moscow»

Participant: Gorokhovа Anastasia, Klevova Valeria, Lungu Ekaterina, Filippova Daria, Filippova Ekaterina, Polysaeva Julia, Shmakova Ksenia
Supervisor: Pletneva Larissa

44. "Tradition Russia" small magnets

Participant: Tupkalo Galina
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

40. Snow family

Participant: Troynich Olga
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

39. Series: "Red Sun and Clear Month"

Participant: Rogova Alena
Supervisor: Kozina Anastasia

33. Waiting for a miracle

Participant: Belikina Victoria
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

30. Travel Set of Dolls

Participant: Solodskaya Alyona
Supervisor: Chalaya Anastasiya

29. Art object «Shimmering frost»

Participant: Popova Daria
Supervisor: Miroshnikova Vera

28. Dolls «Matrena Mikhaylovna»

Participant: Il’ina Alena
Supervisor: Miroshnikova Vera

25. Exclusive jewelry set «Russian steel»

Participant: Kusibiki Galina
Supervisor: Novikova Tatiana

19. Christmaseve

Participant: A group of students specialty "Pedagogy of additional education" (PAE-41)
Supervisor: Novikova Tatiana, Razmyslovich Lyubov

16. Far Eastern nature

Participant: Sergeeva Nataliya
Supervisor: Novikova Tatiana

18. Сat’s dreams

Participant: Shmakov Aleksey
Supervisor: Novikova Tatiana

14. "Seasons", diptych

Participant: Bykova Oksana
Supervisor: Novikova Tatiana

17. Basket with flowers

Participant: Lunina Alyona
Supervisor: Razmyslovich Lyubov

15. Far Eastern autumn

Participant: Lunina Alyona
Supervisor: Razmyslovich Lyubov

12. Spring

Participant: Shekunova Elena
Supervisor: Kovalenko Anna

9. Kitchen set «Glade in the art of painting Khokhloma»

Participant: Gamzina Regina
Supervisor: Kovalenko Anna

6. Set of ceramic whistles "Morning in Primorye

Participant: Miryuk Angelina
Supervisor: Stanishevskaya Liubov

42. Design corporate identity for the international Olympiad on the Evenki language and culture of the Evenk Russia and China

Participant: Efimova Natalia
Supervisor: Miroshnikova Vera

24. Corporate style of the cosmetic company "Iriy"

Participant: Goncharova Ksenia
Supervisor: Miroshnikova Vera

22. Exhibition "Victorian costumes"»

Participant: Liu Gang

97. Another home

Participant: Yang Zhiwen
Supervisor: Chijianhui

88. Benevolence• Ceremony•Virtue

Participant: Donetsky Vsevolod
Supervisor: Miroshnikova Vera

23. Symbol options «Octopus»

Participant: Bitkina Margharita
Supervisor: Miroshnikova Vera

20. Variations sign Fund "The Amur tiger"

Participant: Kozhenkova Elizaveta
Supervisor: Udova Maria

3. Culture of Korea

Participant: Kovalchuck Ekaterina
Supervisor: Slesareva Galina

26. Recollection of India

Participant: Gan Ting
Supervisor: Zhao Zhou Na

95. Time bind

Participant: Zhao Yunjuan
Supervisor: Zhao Zhou Na

92. Across time

Participant: Zhang Nan
Supervisor: Zhao Zhou Na

91. Kill shuizhilian filter

Participant: Rong Bo
Supervisor: Zhao Zhou Na

90. Be born

Participant: YangLin
Supervisor: Zhao Zhou Na

86. Risk of survival

Participant: Xiong NaNa
Supervisor: Zhao Zhou Na

85. Lepra

Participant: Wang Xin
Supervisor: Zhao Zhou Na

83. Drum & Guitar

Participant: Wang jiajia
Supervisor: Zhao Zhou Na

81. Paint still life

Participant: Song Shanshan
Supervisor: Han Yufeng

77. Secret

Participant: Song Shanshan
Supervisor: Han Yufeng

76. Lucky sign

Participant: Song Shanshan
Supervisor: Han Yufeng

75. Eye

Participant: Peng Xiaojuan
Supervisor: Zhao Zhou Na

71. Glance in apple

Participant: Mao Ting
Supervisor: Zhao Zhou Na

69. Vase with flowers

Participant: Ma Ke Xin
Supervisor: Zhao Zhou Na

68. Pretend

Participant: Liu Mei Ying
Supervisor: Zhao Zhou Na

66. Balderdash

Participant: Liu Xinyu
Supervisor: Ge Ling

64. Lady in Ancient China

Participant: Kang Yanan
Supervisor: Zhao Zhou Na

63. Thinking

Participant: Jun Liu
Supervisor: Zhao Zhou Na

62. Sunflower

Participant: Gao Mengke
Supervisor: Zhao Zhou Na

60. Residue

Participant: Feng Tingting
Supervisor: Zhao Zhou Na

58. Window

Participant: Fan Kai Rui
Supervisor: Zhao Zou Na

57. Geometric imagination

Participant: Chernyshova Anna
Supervisor: Levataev Valeriy

55. Remembering summer

Participant: Potekhina Elena
Supervisor: Pletneva Larissa

51. Wolf. Lion

Participant: Shilova Maria
Supervisor: Stanishevskaya Liubov

43. Design of gift set "Sinelge"

Participant: Elfimova Elena
Supervisor: Stanishevskaya Liubov

41. Design of an international guide to Blagoveshchensk

Participant: Slavinskaya Zhanna
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

36. Brynner's memories of hometown

Participant: Slavinskaya Zhanna
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

35. Legends Vladivostok: Tokarevskiy lighthouse

Participant: Slavinskaya Zhanna
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

34. Historic balls in Vladivostok

Participant: Lonshakova Olga
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

32. Сuckoo

Participant: Goncharova Ksenia
Supervisor: Slesareva Galina

21. Ladybug

Participant: Jiang Qian Ren Fen
Supervisor: Duan Xiaoming

100. Messy scene

Participant: Gan Ting
Supervisor: Duan Xiaoming

96. Figure painting

Participant: Wang Dan
Supervisor: Duan Xiaoming

94. Scattered objects

Participant: Wang Weiting
Supervisor: Duan Xiaoming

93. Life

Participant: Zhang Zhilin
Supervisor: Duan Xiaoming

89. Paint still life

Participant: YangLin
Supervisor: Duan Xiaoming

87. Debris

Participant: Xiong NaNa
Supervisor: Duan Xiaoming

84. Scattering Still Life

Participant: Wang jiajia
Supervisor: Duan Xiaoming

82. Paint still life

Participant: Rong Bo
Supervisor: Duan Xiaoming

73. Still life

Participant: Qu Jiayao
Supervisor: Duan Xiaoming

72. Paint still life

Participant: Mao Ting
Supervisor: Duan Xiaoming

70. Paint still life

Participant: LiuMeiYing
Supervisor: Duan Xiaoming

65. Under the backlighting of content

Participant: Jun Liu
Supervisor: DuanXiaoMing

61. Gouache life

Participant: Gao Mengke
Supervisor: Duan Xiaoming

59. Paint still life

Participant: Chernyshova Anna
Supervisor: Lun Galina

56. Living Wall

Participant: Kolchanova Maria
Supervisor: Pletneva Larissa

47. Morning

Participant: Troynich Olga
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

38. Lotuses

Participant: Slavinskaya Zhanna
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

37. Brinner’s house

Participant: Gorbenko Anastasia
Supervisor: Fedorovskaya Natalia

31. East-West: the meeting of two worlds

Participant: O Myon Soun
Supervisor: Romanova Marina

13. Oriental dance

Participant: Sun Xieyang
Supervisor: Gao Junfeng

80. Memories of winter • Country fair

Participant: Pilshikova Ksenia
Supervisor: Pletneva Larissa

50. Domes of my city

Participant: Guliashchuk Anastasiia
Supervisor: Romanova Marina

11. Native places

Participant: Odinets Christina
Supervisor: Pihtovnikova Marina

8. Fish day

Participant: Musaeva Tofiga
Supervisor: Pihtovnikova Marina

7. Novruz

Participant: Pankova Maria
Supervisor: Vertepnyy Vladimir

5. Nature of the Far East

Participant: Kuznetsova Elizaveta
Supervisor: Vertepnyy Vladimir

4. Morning

Participant: Demin Alexey
Supervisor: Vertepnyy Vladimir

2. Backwate

Participant: Borodataya Inna
Supervisor: Vertepnyy Vladimir

1. Autumn

Participant: MIAO Younan
Supervisor: LI Qiang

8 Blue Thoughts

Participant: MIAO Younan
Supervisor: Tao Rongrong

5.2 Christmas

Participant: MIAO Younan
Supervisor: Tao Rongrong

5.1 Cat

Participant: Li Junmei
Supervisor: LI Qiang

22.2. Sheep by Paper Cutting

Participant: Li Junmei
Supervisor: LI Qiang

22.1. Wealth and Fortune

Participant: YANG Xiuyun
Supervisor: LI Qiang

17.2. Beauty

Participant: YANG Xiuyun
Supervisor: LI Qiang

17.1.Hero Guan Yu

Participant: Pan Ting
Supervisor: LU Jing

9. Meditation

Participant: CHEN Siyao
Supervisor: CAI Huacheng

25. Title of Entry: Forget the Sorrow

Participant: DAI Zhengyi
Supervisor: LI Qiang

24. Bouquets of Flowers

Participant: JI Naijing
Supervisor: LI Qiang

23. Winter

Participant: Li Junmei
Supervisor: LI Qiang

21. A Crane in Autumn

Participant: LIANG Mengting
Supervisor: Jingjing Chen

20. Miss Jingjing

Participant: Zhang Yan
Supervisor: GUO Yuan

19. Buds on an Old Tree

Participant: ZHU Xiaolin
Supervisor: GUO Yuan

16. Take a Nap

Participant: ZHAO Wei
Supervisor: GUO Yuan

14. Love of Yimeng

Participant: Zhao Lu
Supervisor: GUO Yuan

13. Tianchi Stone Cliff

Participant: YANG Ling
Supervisor: TAO Rongrong

12. Winter Sparrows Chirping on Branches

Participant: WANG Xu
Supervisor: LI Qiang

11. Magpies Tweedling Spring

Participant: Qi Liang
Supervisor: GUO Yuan

10. The Whisper of Flowers

Participant: LIU Jie
Supervisor: CHEN Jingjing

3. Facial makeup in opera

Participant: LIANG Mengting
Supervisor: Jun Liu

1. Cotton Prints and Vegetables

Participant: Yin Yue
Supervisor: GUO Yuan

18. The Song of Spring

Participant: Zhong Yanhong
Supervisor: CAI Huacheng

15. Picturesque Landscape in a Picture

Participant: YANG Ling
Supervisor: TAO Rongrong

12. Co-existence

Participant: MIAO Younan
Supervisor: LI Qiang

6. Birds and fish

Participant: Ma Xuenan
Supervisor: Cai Huacheng

4. Stop and listen

Participant: LIU Jie
Supervisor: ZENG Ling

2. Illusion

Participant: Zhu Dianhui

1. Calligraphy " The Sun"

Participant: Wang Zhihai

2. Dragon as a character "Zong"

Participant: Zhang Yingchao

1. Miniature №3

Participant: Zhang Yingchao

2. Miniature № 2

Participant: Zhang Yingchao

3. Miniature № 1

Participant: Zhang Yingchao

4. Still life Ventilator

Participant: Zhang Yingchao

5. Still life Television set

Participant: Zhang Yingchao

6. Still life Kettle

Participant: Chen Yuche

3. Calligraphy

Participant: Yao Junzhou

4. Decorative fan

Participant: Zhijie Lu
Supervisor: Wanlei Chen

1. Modern life

Participant: Subbotina Anna
Supervisor: Vetreny Vladimir

1. At the waterfall

Participant: Chernikova Anastasia
Supervisor: Vetreny Vladimir

1. Winter Arbat in Birobidzhan

Participant: Demihova Victoria
Supervisor: Vetreny Vladimir

2. Chinatown

Participant: Filyushkina Alexandra
Supervisor: Panasenko, Roman

2. Graphic signature style of the resort area "Kultur" EAO

Participant: Zolotaryova Anastasia
Supervisor: Plemenyuk Marina

2. Still Life "Art

Participant: Zhaldak Timur
Supervisor: Plemenyuk Marina

3. Сity is in skies

Participant: Vlasenko Yulia
Supervisor: Plemenyuk Marina

4. Autumn Still Life

Participant: Catherine Burtsev
Supervisor: Plemenyuk Marina

5. Still " Kettles "

Participant: Catherine Burtsev
Supervisor: Plemenyuk Marina

Still " Kettles "

Participant: Anna Bedareva
Supervisor: Plemenyuk Marina

6. Title of work : The subject and the medium .…

Participant: Kovalenko Kristina
Supervisor: Pihtovnikova Marina

3. Herring

Participant: Boyko Viktoria
Supervisor: Miroshnikova Vera

3. The corporate style of the school of foreign languages "Sosay" Krasnodar

Participant: Dryahlova Irina
Supervisor: Aphanasenko Anna

7. Storyteller

Participant: Shekunova Elena
Supervisor: Pihtovnikova Marina

4. Сoffee mood

Participant: Musaeva Tofiga
Supervisor: Pihtovnikova Marina

5. Attributes of art

Participant: Zykov Ilya
Supervisor: Pihtovnikova Marina

6. Joiner craft

Participant: Dubovaia Victoria
Supervisor: Pihtovnikova Marina

7. Omul

Participant: Gamzina Regina
Supervisor: Pihtovnikova Marina

8. Grandma’s pumpkin

Participant: Vazhenina Ksenia
Supervisor: Pihtovnikova Marina

9. Apple Spas

Participant: Koplenkova Anastasia
Supervisor: Aphanasenko Anna

8. Decorative composition «Day of Ivan Kupala»

Participant: Pinchuk Alexandra
Supervisor: Aphanasenko Anna

9. Summer

Participant: Sacumova Aleksandra
Supervisor: Kovalenko Anna

10. A set of dolls "Fair" with painted Petrykivka

Participant: Nikityk Victoria
Supervisor: Kovalenko Anna

11. A set of box in tradition of painted Petrykivka

Participant: Musaeva Tofiga
Supervisor: Kovalenko Anna

12. Сhest «Oriental tale»

Participant: Krivoruk Tamara
Supervisor: Kovalenko Anna

13. Decorative kitchen set «Russian North»

Participant: Kovalenko Kristina
Supervisor: Kovalenko Anna

14. Casket " The Golden Cockerel " in the technique of painted Petrykivka

Participant: Grechishkin Sergey
Supervisor: Pletneva L.G

4. Vyaz`

Participant: Bryanskaya Elena
Supervisor: Kovalenko Anna

15. Decorative set «Khohloma»

Participant: Morozkina Maria
Supervisor: Miroshnikova Vera M.

5. Corporate style hotel «Sargus», Novorossiysk

Participant: Filippova Daria
Supervisor: Levataev V.V.

3. Komsomolchanka

Participant: Filippova Catherine
Supervisor: Pletneva Larissa

6. Russia is my homeland

Participant: Pavlenko Ekaterina
Supervisor: Pletneva Larissa

7. Russian

Participant: Yevdokimova Nadezhda
Supervisor: Pletneva Larissa

8. Worlds

Participant: Kim Valeriya
Supervisor: Miroshnikova Vera

9. Poster advertising the social action «Literary legend Kuban 2015

Participant: Shevtsova Polina
Supervisor: Savinov Andrey

10. National Asia costumes in the same style

Participant: Sviridenko Daria
Supervisor: Miroshnikova Vera M

11. Corporate style sports competition racing «Avtomaniya», Krasnodar

Participant: Samar Catherine, Geiker Anna
Supervisor: Novikova Tatyana

16. Far Eastern Autumn

Participant: Prokaeva Veronika
Supervisor: Kirpicheva Elena

17. Butterflies

Participant: Filippova Daria
Supervisor: Aslanova E.S.

18. Splint

Participant: Us Fedor
Supervisor: Brest E.I.

19. Breakfast for two

Participant: Petrovets Elena
Supervisor: Aslanova E.S.

20. Mask «The Sun»

Participant: Koziniec Tatiana
Supervisor: Akhmatova Tatiana

21. Decorative plaquettes «Friends»

Participant: Ivanova Julia
Supervisor: Akhmatova Tatiana

22. Decorative plate «The witnesses of time»

Participant: Dolgoruk Natalya
Supervisor: Sotnikova Elena

23. Decorative panel-tabletop «The rock paintings of Amur»

Participant: Dolgova Ekaterina
Supervisor: Sotnikova Elena

24. Decorative relief «North tale»

Participant: Geiker Anna, Kiseleva Anastasiya, Baranova Elena
Supervisor: Novikova Tatyana

25. Trees

Participant: Biruk Ekaterina Vitalevna
Supervisor: Aslanova E.S.

26. The panel «Flowers».

Participant: Belenkaya Anastasiya
Supervisor: Brest E.I.

27. Lada

Participant: Yevdokimova Nadezhda
Supervisor: Pletneva Larissa

7. Myths

Participant: Sazonov Kirill
Supervisor: Miroshnikova Vera

8. My city

Participant: Suslo Anastasia
Supervisor: Slesareva Galina

9. City. Color contrasts

Participant: Kolchanova Maria
Supervisor: Aslanova Elena

10. Cossacks

Participant: Zozul Anastasiya
Supervisor: Kirpicheva Elena

11. Irises

Participant: Shmakova Ksenia
Supervisor: Pletneva Larissa

12. Workshop

Participant: Subbotina Anastasia
Supervisor: Slesareva Galina

10. Southern still life

Participant: Gadzhialieva Alisa
Supervisor: Slesareva Galina

11. Gossak evening

Participant: Goleva Yuliya
Supervisor: Sofronov Gennady

12. Winter fun

Participant: Nikiforova Elena
Supervisor: Kirpicheva Elena

9. Far Eastern Сats

Participant: Neifeld Veronika
Supervisor: Savinov Andrey

10. Angel

Participant: Chernomorets Diana
Supervisor: Pletneva Larissa

11. Cheshire Cat

Participant: Gomzyakova Elizabeth
Supervisor: Savinov Andrey

12. Bereginya

Participant: Vepritskaya Julia
Supervisor: Slesareva Galina

13. Legend of the New Castle

Participant: Suslo Anastasia
Supervisor: Slesareva Galina

4. In memory of the living and the fallen ones

Participant: Kabakov Alexander
Supervisor: Slesareva Galina

5. Architectural sketches of Krasnodar. Gosbank

Participant: Izhukova Svetlana
Supervisor: Slesareva Galina

6. Walk around the Krasnodar

Participant: Melnik Oleg
Supervisor: Pihtovnikova M.R.

113. Self-Portrait «Raven»

Participant: Bagirova Elmira
Supervisor: Sholokhova S.A.

66. Pray

Participant: Siqi Guo
Supervisor: Yana Cao

124. Dyeing

Participant: Zhijie Lu
Supervisor: Wanlei Chen

125. After the Olympic Games

Participant: Siqi Guo
Supervisor: Yana Cao

126. Auspicious lotus

Participant: Zhijie Lu
Supervisor: Wanlei Chen

127. Buddha

Participant: Zomen
Supervisor: Zeng Ling

1. Buffalo in Village

Participant: Zhili Qiu
Supervisor: Yana Cao

46. Daughter of fireflies in the world

Participant: Zhang Yi Xuan
Supervisor: Jiang Hong

2. Incense burner

Participant: Zhang Jia Li
Supervisor: Yang Yang

3. Jiangnan indoor and outdoor

Participant: Zhang Tong
Supervisor: Li Qiang

4. Lotus

Participant: Wen Sisi
Supervisor: Jiang Hong

5. Family

Participant: Weishen Huang
Supervisor: Yana Cao

47. Zodiac in The Lantern

Participant: Wang Guan
Supervisor: Han Yufeng

6. The king of Wei

Participant: Sun Yi Ming
Supervisor: Quan Ling

7. Snow in Changbai Mountain

Participant: Song Huan
Supervisor: Han Yufeng

27. Sunrise

Participant: Song Huan
Supervisor: Han Yufeng

8. Boat

Participant: Shiying Wei
Supervisor: Yana Cao

48. Merry Christmas

Participant: Orlova Anastasia
Supervisor: Sofronova N.I.

74. Japanese

Participant: Shestakova Natalia
Supervisor: Sinitsyna L.A.

75. Portrait of a contemporary. Asia - mix

Participant: Runhua Lin
Supervisor: Yana Cao

49. The Age of Innocence

Participant: Mark Jiang
Supervisor: Angle Chen

9. Mountain Stream

Participant: Liu Cuixiang
Supervisor: Quan Ling

10. The purple grape

Participant: Li Jun Wang
Supervisor: Sun Yan Ming

28. Hometown

Participant: Li Jun Wang
Supervisor: Sun Yan Ming

29. Hometown

Participant: Li Jun Wang
Supervisor: Sun Yan Ming

30. Hometown

Participant: Hu Jihong
Supervisor: Zeng Ling

31. Tender Twig

Participant: Sun Yan Ming
Supervisor: Sun Yan Ming

32. Bright spark

Participant: Hu De Wei
Supervisor: Sun Yan Ming

33. Bright spark

Participant: Hu De Wei
Supervisor: Sun Yan Ming

34. Bright spark

Participant: He Zemin
Supervisor: Han Yufeng

12. The distance

Participant: He Zemin
Supervisor: Han Yufeng

11. The distance

Participant: Dai Qing
Supervisor: Li Qiang

35. Sticking to the Post (Building Harmonious Society)

Participant: Chen Panpan
Supervisor: Li Qiang

36. Face Changing

Participant: Gorelov Nikita
Supervisor: Sofronova N. I.

13. Russian beauty

Participant: Krasilnikova Julia
Supervisor: Sofronova N. I.

14. Oriental motifs

Participant: Goleva Yuliya
Supervisor: Sofronov G.A.

15. Away home

Participant: Tolmacheva Tamara
Supervisor: Pletneva L.G.

37. Students

Participant: Taranna Vera
Supervisor: Demchenko V. I.

38. Pacific Madonna

Participant: Subbotinа Anastasia
Supervisor: Miroshnikovа V.M.

50. Southern Still Life

Participant: Selyutin Mark
Supervisor: Pichtovnikova M. R.

39. Sky captain

Participant: RubchenkoOlga
Supervisor: Pletneva L.G.

40. Students

Participant: Reshetnikovа Maria
Supervisor: Pichtovnikova M. R.

41. The light of space

Participant: Pinchuk Alexandra
Supervisor: Pichtovnikova M. R.

16.Flowers and fruits

Participant: Orlova Anna
Supervisor: Pletneva L.G.

17. The Girl with apple

Participant: Ozernaya Elena
Supervisor: Slesareva Galina Valerievna

42. Stylized still life

Participant: Meshkova Maria
Supervisor: Pichtovnikova M. R.

18. Searching the truth

Participant: Filippova Daria
Supervisor: Pletneva L.G.

19. Anastasia

Participant: Zubkov Andrey
Supervisor: Plemenuk M.G.

20. Still life with radio

Participant: Klevova Valery
Supervisor: Pletneva L.G.

21. Russian World

Participant: Efimova Natalia
Supervisor: Miroshnikovа V.M.

51. Dedication to the artist Schwartzman

Participant: Evdokimova Nadezhda
Supervisor: Pletneva L.G.

52. City on two legs

Participant: Shalaginova Darya
Supervisor: Sofronov G.A.

22. Walking through the old Vyatka

Participant: Gaer Yana
Supervisor: Grigoruk V.N.

43. The Winter

Participant: Vatsik Oksana
Supervisor: Grigoruk V.N.

44. The Winter morning

Participant: Vargasova Anastasiya
Supervisor: Grigoruk V.N.

45. Autumn

Participant: Bulanova Ilona
Supervisor: Demchenko E.N.

23. Visiting Grandma

Participant: Bulanova Ilona
Supervisor: Demchenko E.N.

24. Homeland. Childhood.

Participant: Belokopitova Yulia
Supervisor: Pichtovnikova M.R.

25. Antiques.

Participant: Belova Yulia
Supervisor: Pichtovnikova M.R.

26. Christmas Eve

Participant: Rubchenko Olga
Supervisor: Pletneva L.G.

114. Russian world. Temples

Participant: Pavlenko Ekaterina
Supervisor: Pletneva L.G.

115. Read books - and evolve

Participant: Biryukova Mariana
Supervisor: Pletneva L.G.

116. Russian world. Native beauty.

Participant: Vershinina Ekaterina
Supervisor: Pletneva L.G.

117. Mom's Song

Participant: Sinebrychoff Oksana
Supervisor: Miroshnikovа Vera Mikhailovna

118. poster «Culture is a distinctive sign»

Participant: Ozhiganov Sophia
Supervisor: Sinitsyna L. A., Sofronova N.I.

119. The opening Symposium of creative youth «Hot summer»

Participant: Lamshakova Tamara
Supervisor: Miroshnikovа Vera Mikhailovna

120. poster «Live in unity»

Participant: Kovalchuk Svetlana
Supervisor: Sholokhova S.A.

121. Culture canchange us

Participant: Klimenko Nikolay
Supervisor: Miroshnikovа V.M.

121. poster «the World is one, but you are not alone»

Participant: Bezgacheva Ekaterina
Supervisor: Sinitsyna L.A., Sofronova N.I.

122. Student theatre fashion «TooFly»

Participant: XiangZifan
Supervisor: Yang Yang

123. Today Yesterday

Participant: Vazhenina Ksenya
Supervisor: Kovalenko A.I.

87. «Zharki», hot batik

Participant: Savenkova Catherina
Supervisor: Pletneva L.G.

78. Sign of the "Russian world"

Participant: Чернышова Анна
Supervisor: Pletneva L.G.

79. Sign of the "Russian world"

Participant: Orlova Anna
Supervisor: Pletneva L.G.

80. Protect nature

Participant: YuQiaoFen
Supervisor: He Xu

88. Five-color fish

Participant: YuQiaoFen
Supervisor: He Xu

89. White and black

Participant: Ren Guangxiang
Supervisor: Ge Yongfeng

90. The Chinese Dream

Participant: Ma Yu Han
Supervisor: Quan Ling

91. The flower basket

Participant: Ma Yu Han
Supervisor: Quan Ling

92. Lotus

Participant: Li Chengyuan
Supervisor: Ge Yongfeng

93. Princess Shengping

Participant: Chernyshova Anna
Supervisor: Pletneva L.G.

94. Decorative panel "Owl"

Participant: Khorosheva Elena
Supervisor: Pihtovnikova M.R.

95. Boxes in the tradition of painting Fedoskino «Morozko»

Participant: Khorosheva Elena
Supervisor: Dryahlova I.A.

96. Doll " Sun lovers"

Participant: Ekaterina Filippova
Supervisor: Aslanova E. C.

97. Dolls " The Cossack woman and a Cossack"

Participant: Sakymova Aleksandra
Supervisor: Kovalenko A.I.

98. «Leila», doll

Participant: Petrovets Elena
Supervisor: Aslanova E. C.

99. Dolls "Grandpa Tikhon and Baba Manya"

Participant: Kostrova Olga
Supervisor: Patrusheva L.K.

100. Mezenskaya painting «Ugly duckling»

Participant: Nesterenko Tatiana
Supervisor: Aphanasenko A.V.

101. Collage "Country motives"

Participant: Nekludova Aleksandra
Supervisor: Grigoruk V.N.

102. The Fihsing

Participant: Kolchanova Maria
Supervisor: Aslanova E. C.

103. Dolls "Bride and Groom"

Participant: Chernysheva Catherine
Supervisor: Malyugina A.V.

104. Set of wooden utensils in the art khokhloma painting

Participant: Mazyane Dinah
Supervisor: Malyugina A.V.

105. Matreshka. Slavicgods

Participant: Glushik Antonina
Supervisor: Kovalenko A.I.

106. Decorative set in the tradition of painting Mezenskaya «Childhood in the villadge»

Participant: Glushik Antonina
Supervisor: Dryahlova I.A.

107. Doll "Cat gardener"

Participant: Gart Albina
Supervisor: Grigoruk V.N.

108. The Patchworks

Participant: Gaer Yana
Supervisor: Grigoruk V.N.

109. The First snow

Participant: Vazhenina Ksenya
Supervisor: Kovalenko A.I.

110. «Lykomorie», patchwork

Participant: Neufeld Veronika
Supervisor: Savinov A.M.

111. Heat-bird

Participant: Bryanskaya
Supervisor: Bryanskaya

112. Decorative set «Khohloma»

Participant: Goruha Julia
Supervisor: Sinitsyna L.A.

53. Inspired

Participant: Taranina Vera
Supervisor: Demchenko V.I

54. The shaman of sorts Jaxor. From the series people of the North.

Participant: Taranina Vera
Supervisor: Demchenko V.I.

55. The shaman of sorts Onine. From the series people of the North

Participant: Subbotinа Anastasia
Supervisor: Slesareva G.V.

56. Architectural Krasnodar. Center for Restorative Medicine and Rehabilitation

Participant: Savateeva Daria
Supervisor: Sholokhova S.A.

57. Night Vladivostok

Participant: Moyseeva Kristina
Supervisor: Plemenuk M.G.

58. Still life "Irons"

Participant: Melnik Oleg
Supervisor: Pihtovnikova M.R.

Self-Portrait «Raven»

Participant: Ilya Matvienko
Supervisor: Grigoruk V.N.

59. The view from my room

Participant: Kuklina Maria
Supervisor: Savinov A.M.

60. Homecoming

Participant: Kupov Viktor
Supervisor: Plemenuk M.G.

76. Decorative still life

Participant: Kochetkov Aleksei
Supervisor: Grigoruk V.N.

61. The town of future

Participant: Koltunova Dasha
Supervisor: Plemenyuk M.G.

62. Still life with accordion

Participant: Gomzyakova E.L.
Supervisor: Savinov A.M.

63. Echoes of war

Participant: Dorenskаyа Julia
Supervisor: Miroshnikovа V.M.

77. Drop effort creates a sea of opportunities

Participant: Potekhina Elena
Supervisor: Levataev V.V.

64. Portrait

Participant: Filippova Darya
Supervisor: Pletneva L.G.

65. The rain

Participant: Zhang Yixuan
Supervisor: Jiang Hong

67. Family

Participant: Xie Dongjiang
Supervisor: Quan Ling

68. Still life

Participant: Wu Shuang
Supervisor: Quan Ling

69. Xinyujieyuan

Participant: Sun Lijun
Supervisor: Quan Ling

70. Still life

Participant: Miao Younan
Supervisor: Li Qiang

71. Head of a Cock

Participant: Jiang Wenwen
Supervisor: Zhang Ruhua

72. Fa Si Li De Du Shi

Participant: Jiang Wenwen
Supervisor: Zhang Ruhua

73. Feiwu De Huasheng

Participant: Ozernaya Elena
Supervisor: Miroshnikov V.V.

81. The visual identity of the company "Donax"

Participant: Kurdyumova Svetlana
Supervisor: Ilyina E.V.

82. Theshop «Globus»

Participant: Kuguhsev Vsevold
Supervisor: Ilyina E.V.

83. Shopping arcade in the city

Participant: Kim Valeriya
Supervisor: Miroshnikovа V.M.

84. Visual sign coffee-Barista

Participant: Ivanov Aleksandr
Supervisor: Ilyina E.V.

85. Muska Domestika

Participant: Bezuglova Anastasiya
Supervisor: Miroshnikovа V.M.

86. Visual sign florist «Violet Flowers»